Ve dnech 8. – 13. listopadu se devatenáct žáků naší školy účastnilo jazykově-poznávacího výjezdu do Londýna za doprovodu dvou ochotných učitelů a jedné skvělé průvodkyně.

Celý zájezd byl výborně zorganizován a i přes pokročilou roční dobu jsme měli i štěstí na počasí, které překvapivě nebylo deštivé.

Na cestu jsme se vydali v neděli po obědě a v Karlových Varech k nám přistoupili žáci tamější základní školy, kteří byli našimi spolucestovateli. Po dlouhé a náročné cestě autobusem přes několik evropských států, jsme celí unavení, ale natěšení, dorazili do úžasného hlavního města Velké Británie  – Londýna. I přes brzkou ranní hodinu jsme vyrazili na plánovanou pěší túru podzimním Londýnem. Během prvního dne jsme zvládli poměrně velký kus cesty za poznáním a viděli jsme celou řadu zajímavých, historických a i jinak významných míst. Začali jsme obhlídkou tolik známého Big Bena a Domů Parlamentu, s vyhlídkou na řeku Temži a obrovské ruské kolo zvané London Eye – Londýnské Oko. Odtud jsme došli k Westminsterskému opatství a pak jsme nabrali směr Buckinghamský palác, kde jsme měli v plánu pozdravit královnu. Malý odpočinek na nás čekal až odpoledne na Piccadily Circus a Leicester Square, kde jsme si užili trochu nákupů a samozřejmě pozdní oběd. Poté jsme prošli čínskou čtvrtí, Covent Garden a dalšími krásnými uličkami Londýna. Celí uchození jsme se nedočkavě těšili na autobus, který nás rozvezl do hostitelských rodin, kde na nás čekala teplá večeře a tolik vytoužená postel. I přes lehkou nervozitu z toho, kde budeme spát a jak se domluvíme, jsme všechno skvěle zvládli a díky tomu jsme měli možnost nahlédnout do zvyklostí britských rodin a ochutnat typické britské jídlo.

Druhý a třetí den našeho pobytu byl trochu jiný, protože celé dopoledne strávili žáci ve škole výukou angličtiny a měli zde právě skvělou možnost otestovat svoji znalost angličtiny a samozřejmě se i něco nového naučit. První povýukové odpoledne jsme se vypravili do Windsoru – víkendového sídla královny a Eatonu – tolik známého městečka, díky vyhlášené internátní škole, kde studovali oba princové William a Harry. Druhé odpoledne bylo ve znamení známých osobností, protože jsme navštívili oblíbené muzeum voskových figurín. Zde jsme zažili skutečnou zábavu díky Madame Tussauds, zakladatelce tohoto nevšedního muzea.

Čtvrteční den, tedy poslední den našeho pobytu, byl ve znamení celodenního pochodu po Londýně. Čekala nás totiž druhá část poznávání londýnských krás. Od brzkého rána jsme se kochali hlavně řekou Temží a přilehlého Toweru, kde jsme viděli originály korunovačních klenotů. Nezapomenutelný byl i výhled na Tower Bridge, monstrózní most, který se uprostřed otevírá kvůli projíždějícím lodím. Zážitkem byla i jízda metrem, které je nejstarší na světě a vyznat se v jednotlivých trasách byl pomalu nadlidský výkon. Všechno jsme ale zvládli výborně a odměnou nám byl nákupní ráj na vyhlášené Oxford Street. Měli jsme možnost vidět i vánoční výzdobu v ulicích Londýna a nakoupit pár vánočních dárků. Později odpoledne jsme se vrátili k Temži a lodí jsme odpluli směrem ke Greenwich, k nultému poledníku. Z lodi se nám naskytl kouzelný výhled na stmívající se Londýn, osvětlený Tower a Tower Bridge – zkrátka dechberoucí. Po prozkoumání nultého poledníku a přeskakování z východní polokoule na západní jsme se naposledy vydali londýnským doubledeckerem k našemu autobusu.

Plní dojmů jsme snědli teplé párky a honem do autobusu, směr Česká republika.

Tento výlet byl určitě přínosem pro všechny zúčastněné žáky, vše se vyvedlo a našim žákům patří velký dík, za to, jak skvěle se chovali a tím, nám učitelů, ulehčili práci. Proto tento zahraniční výlet považujeme za velmi povedenou akci, na kterou budeme všichni dlouho vzpomínat. Fotografie zde.

Mgr. Lenka Langová a Mgr. Kamil Marek